Očkovanie AstraZeneca – denne odpovedám tu sú fakty viacej klikni….

Európska lieková agentúra označila kauzálny vzťah medzi očkovaním vakcínou Vaxzevria (predtým AstraZeneca COVID-19 Vaccine) a výskytom trombózy v kombinácii s trombocytopéniou za možný a je predmetom ďalšieho skúmania.

Aktuálne sa odhaduje, že postihuje 4 osoby z milióna, teda 0,0004% populácie. Pre porovnanie krvné zrazeniny postihujú ročne cca 0,0014% neočkovanej populácie.

U pacientov hospitalizovaných na COVID-19 sa toto riziko pohybuje na úrovni 2-21%.

Riziko trombózy zvyšuje taktiež napr. fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, vysoký krvný tlak, obezita, či dokonca aj lietanie.

 

Očkovanie AstraZenecou je preto odporúčané. Môžu sa očkovať aj dojčiace ženy bez prerušenia laktácie, tehotné zatiaľ nie.. Ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu sa rovnako môžu očkovať bez akejkoľvek prípravy s pokračovaním pravidelnej dávky.

Po očkovaní AstraZenecou je však potrebné očakávať vedľajšie účinky (príbalový leták), ktoré sa typicky začínajú prejavovať približne 12 hodín po očkovaní a pretrvávajú cca 24 hodín. Je to znak toho, že imunitný systém si začal tvoriť protilátky.

Pacienti však majú okamžite vyhľadať odbornú pomoc v prípade, že máte nejaký z nasledujúcich symptómov v týždňoch po očkovaní (najčastejšie po 2 týždňoch):

  • dýchavičnosť
  • bolesť hrudníka
  • opuch nôh
  • pretrvávajúca bolesť brucha
  • neurologické symptómy, ako napr. pretrvávajúca silná bolesť hlavy alebo rozmazané videnie
  • malé krvné špiny pod pokožkou mimo miesta vpichu

Najlepšia vakcína je tá, ku ktorej sa viete dostať najrýchlejšie, vrátane AstraZenecy.

Zdroje:

https://www.bbc.com/news/explainers-56665396

https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(20)30383-7/fulltext

https://www.sukl.sk/buxus/docs/Bezpecnost_liekov/DHPC_vakci%CC%81na_final_sk_12.4.2021_afterSUKL_MHiqvia.pdf

https://www.ema.europa.eu/en/news/astrazenecas-covid-19-vaccine-ema-finds-possible-link-very-rare-cases-unusual-blood-clots-low-blood

2021-04-17T06:21:02+02:0015 apr 2021|