INTRAUTERINNÁ INSEMINÁCIA spermií pomáha neplodným párom.

Intrauterinná inseminácia (IUI) je metóda asistovanej reprodukcie, ktorú je možné vykonať v prípade: miernej poruchy spermiogramu (znížený objem, počet, zhoršená pohyblivosť), pri imunologických poruchách (protilátky proti spermiám) a pri neznámej poruche plodnosti.

Inseminácia sa robí v období ovulácie, po alebo bez hormonálnej stimulácie (v závislosti či žena ovuluje) Starostlivým spracovaním ejakulátu (je možné viacero metód – pri jednej sa spermiu inkubujú a plávajú proti gradientu, v inej sa centrifugujú) sú spermie oddelené od semennej plazmy a tým dôjde k zvýšeniu ich aktivity.

 Premyté a koncentrované spermie sú potom špeciálnym katétrom s dvoma bočnými dierkami aplikované do dutiny maternice, čím prekonajú prekážky v krčku. Aj v prípade, že je inseminácia dobre indikovaná, úspešnosť sa pohybuje okolo 12% v jednom cykle při použití plávania, při centrifugúcii až 24%.

Vo vážnejších prípadoch mužskej neplodnosti, kedy nie je možné robiť insemináciu spermiami partnera, je možné použiť spermie darcu.

 U nás v ambulancii používame centrifugačnú metódu.

 

14.06.2015